Początek Stowarzyszenia #wartomediować

utworzone przez | lis 28, 2020 | Blog

Stowarzyszenie #wartomediować zostało zarejestrowane 25 września 2020 r. Siedzibą stowarzyszenia jest Poznań. Tyle oficjalnych danych na początek.

Jesteśmy grupą mediatorów, którzy uczestniczyli w studiach podyplomowych. Z rozmów, z dyskusji, z polemik i wymiany doświadczeń powstała myśl, żeby zorganizować się w stowarzyszenie. W międzyczasie rzeczywistość przykryła epidemia. Pozmieniały się terminy zjazdów, wprowadzono też reżim sanitarny na uczelni.

Osobiście uważam, że być może Poznań i ziemia wielkopolska ma jednak genius loci. Dzień bez zakładania organizacji czy działalności gospodarczej jest tam dniem straconym.

Rozpoczęliśmy przygotowania do założenia stowarzyszenia. Podczas ostatnich zjazdów pracowaliśmy nad statutem, ale też założeniami działania czy też składem osobowym organizacji. Są wśród nas osoby, które mają doświadczenie w pracy społecznej. Na pewno przyszło nam działać w specyficznych warunkach. Członkowie stowarzyszenia są ulokowani na terenie całej zachodniej i północnej Polski. Od początku korzystamy z dobrodziejstw pracy zdalnej.

Stowarzyszenie #wartomediować to dla mnie osobiście nie tylko organizacja promująca mediację, ale przede wszystkim grupa znakomitych mediatorów. Jest to kolektyw, a więc grupa osób związanych wspólnym działaniem. Znamy się na mediacji, bo jesteśmy jej praktykami. Nie chcę oczywiście ubliżać teoretykom, bo kilkoro z nas ma stopnie naukowe. Większość z nas jest przedsiębiorcami. Znamy blaski, ale też cienie funkcjonowania mediacji w Polsce. Niezależnie od tego, czym się różnimy, mamy zamiar się rozwijać. Między innymi po to właśnie powstało Stowarzyszenie #wartomediować.

Ze statystyk sądowych wynika, że tylko 1 procent spraw trafia do postępowania mediacyjnego. Jestem osobiście przekonany, że można ten stan rzeczy polepszyć i to z korzyścią dla stron postępowań sądowych, dla wymiaru sprawiedliwości, ale też dla samych mediatorów. Plany i marzenia mamy na pewno ambitne. Jednak trzeba pamiętać o słowach piosenki, że najtrudniejszy pierwszy krok. Skoro poradziliśmy sobie z problemami przy zakładaniu stowarzyszenia, to poradzimy sobie z prowadzeniem bloga. Z założenia mają tutaj publikować członkowie stowarzyszenia, a treść wpisów ma nawiązywać do mediacji.

Autorem wpisu jest Roman Gładysz, Prezes Stowarzyszenia #wartomediować, adwokat i mediator z Opola.