Mediacja odciąży sądy! Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w przepisach!

kwi 7, 2021 | Blog

Mediacja odciąży sądy! Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w przepisach!

Skutki pandemii są odczuwalne we wszystkich branżach, również w działalności sądów powszechnych. Braki kadrowe, odwoływane rozprawy, zamykane wydziały, trudności technologiczno-organizacyjne w prowadzeniu rozpraw online. To tylko niektóre z problemów, z którymi zmagają się sądy. W dobie pandemii coraz bardziej zauważalna jest potrzeba odciążenia sądownictwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości stawia na mediację!

Trwają prace nad projektem zmian Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie spotkań informacyjnych, klauzul mediacyjnych w umowach o pracę oraz w umowach pomiędzy przedsiębiorcami. Ustawodawca planuje również usprawnienie współpracy sądów z mediatorami.

Co do zasady projekt oceniamy bardzo pozytywnie i wyrażamy nadzieję, że zmiany przyczynią się do upowszechnienia mediacji, a docelowo odciążenia sądownictwa i usprawnienia procesu dochodzenia roszczeń. Mediacja jako innowacyjna metoda rozwiązywania sporów pozwala na szybkie i skuteczne zażegnanie konfliktu nawet w dobie pandemii – warto z niej korzystać.

Jako doświadczeni i praktykujący mediatorzy – członkowie Stowarzyszenia #wartomediować – wyraziliśmy stanowisko w sprawie projektowanych zmian – czytaj: https://wartomediowac.pl/blog/stanowisko-stowarzyszenia-w-sprawie-zmian-kpc/. Widzimy potrzebę ich doprecyzowania, niemniej jednak uważamy, że jest to dobry kierunek dla rozwoju mediacji w Polsce i odciążenia sądownictwa.

W ramach cyklu artykułów przybliżymy Wam najważniejsze z planowanych zmian. Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów na blogu www.wartomediowac.pl/blog.

 

Autorkami wpisu są Iwona Franków-Wilczyńska i Dorota Podolska – mediatorki i prawniczki.

Więcej informacji:

Iwona Franków-Wilczyńska
tel.: +48 607 243 066
e-mail: biuro@prawnik-mediator.pl
www.prawnik-mediator.pl

Dorota Podolska
tel.: +48 693 142 422
e-mail: phucapitol@poczta.onet.pl
www.mediatorka.com.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z Nami!

 

Nasi mediatorzy chętnie odpowiedzą na pytania i udzielą wszelkich informacji dotyczących postępowania mediacyjnego.